Veselībai

Botulīna injekcijas ārstējot muskuļu distonijas un spasticitāti

Bērnu celebrālās triekas ārstēšana

Bērnu cerebrālā trieka nav pilnībā izārstējama slimība. Tomēr mūsdienās, izmantojot kompleksu ārstēšanas un rehabilitācijas metožu kopumu, daudzos gadījumos ir iespējams veiksmīgi uzlabot bērna kustību kvalitāti.

Medicīnas zinātņu doktore un fizikālās un rehabilitācijas medicīnas profesore Anita Vētra norāda, ka cerebrālā trieka ir viena no tām veselības problēmām, kuru rada daudz dažādi nelabvēlīgi faktori, bet jo īpaši – galvas smadzeņu bojājumi, kas bērnam rodas pirms, īsi pēc vai dzemdību laikā. Diemžēl bērnu cerebrālai triekai nav kāda viena precīza ierosinātāja vai riska faktora, pret ko mēs varētu cīnīties, lai slimnieku skaits kļūtu mazāks. Tomēr ar mūsdienu ārstēšanas un rehabilitācijas palīdzību mazie pacienti var iemācīties veikt apgrūtinošos uzdevumus – rāpošanu, staigāšanu, priekšmetu satveršanu un apģērbšanos – atbilstoši savam vecumam.

Cerebrālā trieka var izpausties dažādos līmeņos – vieglākie gadījumi ir tādi, kad kustības ir tikai nedaudz ierobežotas un, bērnam pieaugot, defekts būs praktiski nemanāms, līdz pat ļoti smagiem, kad muskuļi ir tik stipri savilkti, ka locītavu nevar izkustināt pat ar lielu spēku un, iespējams, ka bērniņš paliks ratiņkrēslā vai gulošs uz visu dzīvi. Tāpat, cerebrālā trieka var izpausties kā runas un valodas traucējumi, rīšanas grūtības vai garīgās attīstības aizture. 

Anita Vētra stāsta, ka mūsdienās atkarībā no diagnozes sarežģītības cerebrālās triekas ārstēšanā izmanto gan medikamentus, gan operācijas, tomēr lielākā daļa metožu nodarbojas tieši ar kustību traucējumiem, kas sastopami 70% cerebrālās triekas gadījumu.  Lai sasniegtu labus rezultātus, bērnu cerebrālās triekas  ārstēšanā  tiek  izmantota kombinēta pieeja, un reti kad pietiek tikai ar vienu speciālistu vai ārstu. Ārstēšanas pamats balstās  fizioterapijā,  ergoterapijā  un audio logopēdijā, tās papildinot ar botulīna  toksīna injekcijām, kas, lai arī Latvijā tiek izmantota jau vairāk kā 15 gadu, joprojām tiek uzskatīta par daudzsološu metodi bērnu cerebrālās triekas ārstēšanā.

Bērnu cerebrālās triekas ārstēšanā – paaugstināta muskuļu tonusa gadījumā botulīna toksīna injekcijas palīdz mazināt vai novērst slimības radīto muskuļu hipertonusu, tādejādi radot iespēju pilnvērtīgāk veikt  rehabilitāciju.  Piemēram, ja kāds no muskuļiem visu laiku ir savilkts, tad šāds stāvoklis neļauj bērnam brīvi veikt kustības un attīstīties. Injicējot botulīna toksīnu tieši tajos muskuļos, pārmērīgais tonuss tiek mazināts vai uz kādu periodu nobloķēts. Tas nebūtu jāsaprot tā, ka mēs veidojam kādas mākslīgas paralīzes, bet samazinoties šim pārmērīgajam tonusam, mums paveras lieliska iespēja pielietot pārējo ārstēšanas metožu kopumu, norāda Vētra.

Botulīna injekcija ir ļoti vērtīgs papildlīdzeklis, lai atjaunotu pacienta kustības, novērstu komplikācijas un tad – kopā ar fizioterapiju – turpinātu efektīvi vingrināt ķermeni, veidot un trenēt kustības, pielietot ortozes. Tomēr jāņem vērā, ka injekciju efekts nav pastāvīgs un neatgriezenisks, vienas injekcijas darbības laiks vidēji ir 3-6 mēneši un nereti pacientiem rehabilitācijas ietvaros ir nepieciešamas vairākas šādas injekcijas.

Šobrīd botulīna toksīna injekciju metode ir pieejama Nacionālajā Rehabilitācijas centrā „Vaivari”, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā, kā arī Vidzemes slimnīcā, Valmierā. Profesore Vētra cer, ka botulīna injekcijas, apvienojumā ar kompleksajām ārstēšanas metodēm drīzā nākotnē būs pieejama arvien vairāk ārstēšanas iestādēs, īpaši reģionos.

Lasi arī...

cerebala-trieka
     
               

Sadarbības partneri