Veselībai

Botulīna injekcijas ārstējot muskuļu distonijas un spasticitāti

Botulīna injekcijas | Cervikālā distonija

Spastisks greizais kakls jeb cervikālā distonija

Kas ir spastisks greizais kakls?

Spastiski greizais kakls, saukts arī “cervikālā distonija”. Tā ir fokāla jeb lokalizēta distonijas forma. Distonija ir neparastu kustību veids, ko jūs nevarat kontrolēt. Tā parādās dažādu nervu (neiroloģisku) problēmu gadījumos. Fokālas distonijas gadījumā tiek skartas noteiktas ķermeņa daļas.

Cervikālās distonijas gadījumā ir skarti kakla muskuļi un:

 • galva noliecas (laterocollis) vai
 • jūsu kakls sagriežas uz vienu pusi (rotācijas greizais kakls), uz priekšu (anterocollis) vai atpakaļ (retrocollis).

Visi šie veidi bieži tiek saukti vienkārši – "greizais kakls". Par spastisku to sauc muskuļu spazmu dēļ, turklāt šīm spazmām var būt mainīgs stiprums. Dažiem cilvēkiem spazmas var izraisīt arī trīci. 

Kas var saslimt ar greizo kaklu?

Saslimt var gan vīrieši, gan sievietes visās vecuma grupās, tomēr biežāk tas skar cilvēkus vidējos gados. 

Kādas ir greizā kakla  galvenās pazīmes?

Tas parasti attīstās pakāpeniski. Sākumā ievērosiet, ka jūsu galva pagriežas, kad jūs runājat, staigājat, braucat vai mēģināt rakstīt. Jums var būt galvas trīce (tremors). Tas var notikt īpaši tad, kad mēģiniet apturēt galvas griešanos vai raustīšanos. Pēc kāda laika jūsu galva būs noliekta slīpi vairāk vai mazāk uz viena pleca pusi vai arī lieksies uz priekšu vai atpakaļ. Spazmas pastiprināsies stresa apstākļos un tas var bieži radīt sāpes.

 Kas izraisa greizo kaklu?

Tāpat kā ar citām distonijas formām, cēloņi vēl nav pilnībā izprasti. Tiek uzskatīts, ka cervikālās distonijas cēlonis ir ķīmisks balansa trūkums smadzenēs (dažreiz to sauc par "savienojuma vainu"). Tas notiek smadzeņu daļā, kas kontrolē kustības. Tiek izsūtīti nepareizi signāli un attiecīgi saraujas nepareizie muskuļi. Tas izsauc neparastas kustības jūsu kaklā, kuras nespējat kontrolēt.

 Vai greizais kakls ir izārstējams?

Cervikālā distonija var pakāpeniski pasliktināties vairāku gadu laikposmā pirms nostabilizējas. Uz laiku iespējama uzlabošanās vai pilnīga problēmu izzušana. Tā notiek 5 līdz 10 cilvēkiem no 100, bez acīmredzama iemesla.

Tomēr biežāk problēma pēc laika (mēnešiem vai gadiem) atgriežas.

 Vai greizā kakla problēmas izplatīsies uz citām ķermeņa daļām?

Parasti greizā kakla problēmas neizplatās uz citām ķermeņa daļām, bet tas var notikt. Parasti tiek skarti kakla muskuļi. Tomēr dažiem cilvēki var būt patoloģiska mirkšķināšana (blefarospazms) vai cita veida fokāla distonija, piemēram, "rakstnieka krampji" rokām vai spazmas balss saitēs (balsenes distonija).

 Kas jums jādara, ja domājat, ka jums ir greizais kakls?

Konsultējieties ar savu ģimenes ārstu. Ārsts jūs nosūtīt pie neirologa, kurš specializējas kustību traucējumos, tālākai izmeklēšanai un ārstēšanai.

 Vai greizo kaklu ir iespējams izārstēt?

Cervikālā distonija nav izārstējama. Tomēr ir pieejamas dažādas terapijas metodes. Tas var palīdzēt ierobežot jūsu problēmas.

 Kādi ārstēšanas veidi ir pieejami?

Galvenās cervikālās distonijas ārstēšanas metodes:

 • medikamenti, botulīna toksīna injekcijas;
 • iekšķīgi lietojamas zāles;
 • reti – ķirurģiska ārstēšana.

 Ko Jums vajadzētu darīt, ja jūs apmeklējat citu ārstu?

Ja Jūs apmeklējat citu ārstu, lai konsultētos par citām problēmām, noteikti informējat viņu par to, ka tiekat ārstēts ar botulīna toksīnu.

 Vai ir vēl kaut kas, ko jūs varat darīt, lai palīdzētu kontrolēt vai noteikt saslimšanu?

Pašpalīdzības pasākumi, piemēram, relaksācijas metodes, homeopātija, adatu terapija un diēta mazliet palīdz slimības ārstēšanā. Līdzīgi kā ar citām ilgstošām problēmām, svarīga ir arī pozitīva attieksme. Izglītošanās par jūsu slimību un runāšana ar citiem cilvēkiem, kuriem ir tāda pati problēma, var jums palīdzēt izprast savu problēmu un ļaut atrast veidus, kā tikt galā ar simptomiem. Pacientu interešu grupas var jums palīdzēt atrast kontaktus ar citiem cilvēkiem jūsu reģionā, kas saskārušies ar tādu pašu problēmu. Svarīgs ir atbalsts no ģimenes un draugiem. Arī viņiem būtu vēlams izglītoties par slimību, lai labāk izprastu jūsu problēmas.

Lasi arī...

http://botulinainjekcijas.lv/category/distonija
   
        

Sadarbības partneri