Veselībai

Botulīna injekcijas ārstējot muskuļu distonijas un spasticitāti

Botulīna injekcijas | Bērnu cerebrālā trieka

Bērnu cerebrālās triekas izraisīta spasticitāte

Bērnu cerebrālā trieka skar jūsu bērna kustības un pozu:

 • To izraisa smadzeņu bojājums, kas radies pirms, īsi pēc, vai dzemdību laikā;
 • Tiek traucētas normālas muskuļu kustības;
 • Padara grūtākus jūsu bērna vecumam atbilstošos uzdevumus - rāpošanu, staigāšanu, priekšmetu saķeršanu u.c.

Dažiem bērniem ir arī papildu problēmas, tādas kā mācīšanās grūtības vai problēmas ar dzirdi, redzi un uzvedību.

Bērnu cerebrālā trieka var ietekmēt muskuļus dažādos veidos:

 • Ja muskuļi ir pārāk sasprindzināti un rigidi, jūsu bērns būs nelokans un kustības būs saraustītas.  Tā ir spastiska cerebrālā trieka vai arī spasticitāte.
 • Ja muskuļi ir vāji (tiem nav muskuļu tonusa), jūsu bērns kustēsies nestabili. Tā ir ataksiska cerebrālā trieka.

Dažiem bērniem var būt abi augstākminētie simptomi. Tas rada bērnam grūtības stāvēt vai noturēt stabilu pozīciju, sēžot vai staigājot. Tā ir atetoīda cerebrālā trieka.

 Kādi ārstēšanas paņēmieni ir pieejami?

Iesākumā tiks izmantotas ārstēšanas metodes, kas neietver medikamentus:

 • fizioterapija – izstiepj saīsinātus muskuļus (vai muskuļus, kuriem draud saīsināšanās) un palīdz uzlabot muskuļu spēku;
 • ortozes, skavas un šinas – atbalsta muskuļus un stabilizē vaļīgas locītavas;
 • ieģipsējums – aizsargā no vai aptur muskuļu saīsināšanos, to sauc par “vieglu fiksētu saraušanos”.

 Ārstēšanas paņēmieni, kas ietver medikamentu lietošanu:

 • Medikamenti, kuri ietekmē visus muskuļus. Tie lietojami iekšķīgi un rada ķermeņa muskulatūras atslābumu (samazina muskuļu tonusu). Tas nozīmē, ka visi muskuļi var kļūt vājāki un bērns var justies miegains.
 • Pastāvīga intralumbāla baklofena infūzija. Šo medikamentu pastāvīgi ievada mugurkaulā, izmantojot adatu. Tas atslogo kāju muskulatūru.
 • Medikamenti triekas skarto muskuļu atslābināšanai, piemēram, botulīna toksīna injekcija. Kopā ar fizioterapiju, botulīna toksīns ir viens no galvenajiem cerebrālās triekas ārstēšanas līdzekļiem. Atslogo muskuļus, lai fizioterapija var palīdzēt jūsu bērna dzīves kvalitātes uzlabošanā.    
 • Medikamenti, kas ir injicējami tieši nervā vai muskuļu piestiprināšanās vietā, piemēram, fenola vai alkohola injekcija, kas aptur spastisko muskuļu darbību.

Kopš botulīns ir kļuvis par standarta medikamentu atsevišķu muskuļu atslābināšanā, šie medikamenti tiek izmantoti tikai retos gadījumos.

 Ārstēšanas paņēmieni, kas ietver ķirurģisku iejaukšanos:

 • Dažām problēmām, ko izraisa  cerebrālā trieka, ir nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. Problēmas ir sekojošas: saīsināti muskuļi, cīpslas un saites, sarukuši mīkstie audi, kaulu un locītavu deformācijas vai locītavu nestabilitāte.
 • Dažas no operācijām sevī iekļauj: muskuļu pagarināšanu, muskuļu vai cīpslu pārvietošanu, kaulu procedūras un locītavu pārveidošanu, tādas kā gurnu vai pēdas locītavu pārveidošanu.

 Kas ir botulīns un kā tas darbojas?

Botulīns ir olbaltumviela, kuru iegūst no speciāla veida baktērijām. Tas ir īpaši attīrīts.

• To var lietot kā muskuļus atslābinošas zāles.

• Neliels botulīna daudzums tiek injicēts skartajos muskuļos tieši zem ādas.

• Botulīns samazina nervu signālus, kas izraisa muskuļu saraušanos.

 Kā botulīna injekcijas var palīdzēt Jūsu bērnam?

Botulīna injekcijas neārstē cerebrālo trieku. Ja tās tiek izmantotas kopā ar fizioterapiju, tās var padarīt jūsu bērnu kustīgāku un uzlabot tā dzīves kvalitāti.

 Injekcijas ļauj bērnam vieglāk veikt spasticitātes ietekmētās kustības, piemēram:  

 • nolikt papēžus pie zemes;
 • novietot kājas atsevišķi.

 Kā notiek ārstēšana?

Botulīns tiek injicēts cerebrālās triekas skartajā muskulī. Ārstēšana var atšķirties atkarībā no tā, kas Jūsu bērnam ir nepieciešams.

 • Vienas vai divu injekciju veikšanai ārsts var izmantot anestētisko krēmu, lai novērstu adatas radītās sāpes. Injekcijas nav sāpīgākas par mazuļu profilaktiskajām potēm.
 • Ļoti maziem un bailīgiem bērniem, vai tiem, kuriem ir nepieciešamas vairākas injekcijas, var tikt lietots viegls nomierinošais līdzeklis, lai mazinātu satraukumu.

 Pāris stundas pēc injekcijām Jūsu bērns var doties mājās. Vairums bērnu var doties un skolu jau nākamajā dienā.

 Cik ilgā laikā pēc injekcijas botulīns sāk iedarboties?

Uzlabošanās parādās divu nedēļu laikā pēc injekcijas.

 Cik ilga ir botulīna iedarbība?

Efekts vienmēr ir īslaicīgs. Tas parasti ilgst 3 līdz 4 mēnešus. Pēc tam pārvade nervā atjaunojas un muskulis sāk sarauties. Muskulis var atkaļ kļūt stīvs un ir nepieciešamas atkārtotas injekcijas. Ir ļoti svarīgi, lai atkārtota ārstēšana netiek veikta biežāk par to, ko iesaka ražotājs.

 Kādas terapijas metodes lietojamas kopā ar botulīna injekcijām labāka efekta sasniegšanai?

Labāka efekta sasniegšanai kopā ar botulīna toksīna injekcijām jūsu bērnam būs vajadzīga ilgstoša fizioterapija. Tas ir ļoti būtiski, lai bērns iemācītos kustināt muskuļus normāli. Reizēm var būt nepieciešams uzlikt šinu vai īslaicīgi lietot ieģipsēšanu. Tas ļaus locītavām brīvāk kustēties. Dažiem bērniem var būt vajadzīga koriģējoša ķirurģiska ārstēšana.

 Ko vēl jūs varat darīt, lai palīdzētu ietekmēt saslimšanu?

Izglītošanās par cerebrālo trieku, runāšana ar citiem cilvēkiem, kuriem ir tāda pati problēma vai kuri ir pieskatījuši bērnus ar cerebrālo trieku var jums palīdzēt izprast problēmu un ļauj atrast veidus, kā tikt galā ar simptomiem. Pacientu interešu grupas var jums palīdzēt atrast kontaktus ar citiem cilvēkiem jūsu reģionā, kas saskārušies ar tādu pašu problēmu. Svarīgs ir atbalsts no ģimenes un draugiem. Arī viņiem vajadzētu izglītoties par cerebrālo trieku, lai labāk izprastu jūsu problēmas.

Lasi arī...

cerebala-trieka
   
        

Sadarbības partneri