Skaistumam

BOTULĪNA INJEKCIJAS PRET KRUNCIŅĀM UN PĀRMĒRĪGU SVĪŠANU

Pārmērīgas svīšanas ārstēšanas iespējas

Dr. Anita Ābelīte
Dermatologs, venerologs

 

 

Pēc literatūras datiem no pārmērīgas svīšanas jeb hiperhidrozes cieš 0,6–4% populācijas

 

Viens no svarīgākajiem termoregulācijas mehānismiem ir sviedru izdalīšanās, kas organismu atbrīvo no siltuma pārpalikuma, bet sviedru dziedzeru pastiprinātas darbības rezultātā tas kļūst cilvēkam apgrūtinoši un traucējoši ikdienā.

 

Botulīna injekcijas novērš acetilholīna izdalīšanos no nervgaliem presinaptiskajā spraugā, samazinot sviedru dziedzeru darbību – kā rezultātā samazinās sviedru izdalīšanās daudzums.

 

Ievads

Svīšana ir viena no nozīmīgākajām cilvēka pielāgošanās spējām apkārtējai videi. Normālam svīšanas procesam ir reflektora funkcija, bet ko darīt, ja svīšanas process rada apgrūtinājumu ikdienas dzīvē?

Pastiprināta svīšana bieži vien var būt dažādu dermatoloģisku saslimšanu un psihoemocionālo traucējumu cēlonis, kas ietekmē cilvēka profesionālo un sociālo darbību. Pēdējos 10 gados pasaulē un Latvijā pastiprinātas svīšanas terapijā lieto aizvien jaunas un efektīvas metodes. Kā, piemēram šobrīd efektīvākā -  Botulīna injekcijas.

Latvijā ir tikai viens reģistrēts preparāts, kas ir indicēts, un kuru drīkst pielietot gan medicīniskos, gan estētiskajos nolūkos - un tā izcelsmes valsts ir Francija, kas Latvijā pieejams jau vismaz 14 gadus.

 

Izplatība

Pēc literatūras datiem no pārmērīgas svīšanas jeb hiperhidrozes cieš 0,6–4% populācijas. Bet patiesie slimības apmēri iespējams ir daudz lielāki.

 

Hiperhidrozes klasifikācija

Pārmērīga svīšana tiek klasificēta pēc tās izplatības plašuma (lokāla, ģeneralizēta) un cēloņa (primāra, sekundāra).

Visbiežāk tiek skartas paduses, plaukstas, pēdas un seja. Ģeneralizēta hiperhidroze var skart visu ķermeni.

Sekundāra hiperhidroze lielākoties izpaužas kā ģeneralizēta svīšana, un tās biežākie iemesli ir:

 • endokrinoloģiskas slimības:
 • infekcijas slimības (akūtas un hroniskas);
 • CNS bojājumi:
  • neoplāzijas;
  • medikamenti

 

Sviedru dziedzeri un to darbība

Sviedru dziedzeru sekretorā daļa ir savīta kamoliņā un atrodas dziļi ādā( dermā vai hipodermā).

Daudz sviedru dziedzeru ir arī padusēs un pieres ādā. Cilvēkam ir vairāk nekā 3 miljoni sviedru dziedzeru.

Lai šūnu fermentu aktivitātes līmenis būtu optimāls, ķermeņa temperatūrai jābūt nemainīgai. Viens no svarīgākajiem termoregulācijas mehānismiem ir sviedru izdalīšanās, kas organismu atbrīvo no siltuma pārpalikuma. Pieaugušam cilvēkam diennaktī izdalās aptuveni 0,7 l sviedru, bet, pieaugot fiziskai aktivitātei vai apkārtējās vides temperatūrai, sviedru dziedzeri var izdalīt 2,5–4 litrus sviedru vienā stundā.

 

Svīšanas veidi

Termoregulatora svīšana – kontrolē holīnerģiskās simpatiskās nervu šķiedras, kuru stimulācijas ietekmē pirmie sviedrus sāk izdalīt sviedru dziedzeri galvas ādā. Talāk process izplatās pa visu ķermeni, pēdējās sasniedzot plaukstas un pēdas.

Emocionalā svīšana – uz adrenerģisko simpatisko nervu šķiedru radītiem impulsiem pirmie reaģē plaukstu, pēdu un padušu sviedru dziedzeri.

 

Svīšanas izteiktības novērtēšana

Sākot hiperhidrozes ārstēšanu, jāievāc rūpīga anamnēze, īpaši izjautājot par ikdienā lietotiem medikamentiem un blakus slimībām. Ja ir pārliecinoši skaidra primāras hiperhidrozes diagnoze, labratori izmeklējumi nav nepieciešami. Mērķtiecīgi ir izvērtēt svīšanas izteiktības pakāpi.

Praktiski jau sarunas laikā kļūst skaidrs, cik ļoti svīšana ietekmē ikdienas aktivitātes, darbu, apģērba izvēli u.c., lai ārstam dotu skaidru priekšstatu par hiperhidrozes izteiktības pakāpi.

 

Ārstēšana

Lokāla terapija

 

Botulīna toksīna injekcijas

Pēdējo gados ievērojami pieaudzis zinātnisko publikāciju skaits (aptuveni 13 000) par botulīna toksīna darbību un efektivitāti. Botulīna injekcijas ieņem arvien stabilāku vietu pārmērīgas svīšanas gadījumu ārstēšanā, ļaujot izvairīties no ķirurģiskām ārstēšanas metodēm.

Botulīna toksīns ir neirotoksīns, ko producē anaerobas Clostridium Botulinum baktērijas.. Botulīna injekcijas novērš acetilholīna izdalīšanos, nomācot(samazinot) sviedru dziedzeru darbību.

Acetilholīna izdalīšanās kavēšana ir specifisks un garš process. Pakāpeniski atjaunojas nervu funkcijas, pēc tam sviedru dziedzeru funkcionalā aktivitāte un svīšana.

Botulīna injekciju iedarbība ilgst vidēji 6-9 mēneši vidēji, un atkarīgs no svīšanas izteiktības pakāpes.

Botulīna injekcijas visbiežāk izmanto padušu un plaukstu svīšanas ārstēšanā, veiksmīgi tiek lietotas pēdu un sejas pārmērīgas svīšanas gadījumos.

 

Maksimālais efekts redzams divas nedēļas pēc injekcijām. Botulīna injekcijas samazina padušu svīšanu par līdz 90%, kā rezultātā cilvēkam būtiski samazinas svīšana konkrētā zonā – atvieglojot viņam ikdienas aktivitātes.

 

 

Ķirurģiska terapija

Ķirurģiska terapiju hiperhidrozes ārstēšanā izmanto tad, ja neviena no iepriekš minētajām metodēm nesniedz vēlamo efektu. Ķirurģisku ārstēšanu izmanto ļoti izteiktas padušu hiperhirozes gadījumā. Retāk ķirurģiska ārstēšana tiek izmantota sejas, plaukstu vai pēdu hiperhidrozes gadījumā. Protams, procedūras ir paaugstināta komplikāciju iespējamība, tās efektivitāte dažādos literatūras avotos ir 41–78%.

Kopsavilkums

Pastiprinātas plaukstu un padušu hiperhidrozes gadījumā pirmās izvēles metode ir botulīna injekcijas, jo procedūra ir vienkārša, droša, efektīva.

Botulīna injekcijas neprasa speciālu sagatavošanos kā arī nav nepieciešams ieplānot atveseļošanās periods. Iedarbība sākas jau pirmajās dienās, maksimālo efektu sasniedzot 2 nedēļu laikā.

Procedūra izdarāma vienas vizītes laikā.

 

Bet procedūras efektivitāte ir protams atkarīga no kvalitatīva medikamenta izvēles un ārsta profesionalitātes.

 

Lasi arī...

http://botulinainjekcijas.lv/category/svisana / http://botulinainjekcijas.lv/category/botulina-injekcijas / http://botulinainjekcijas.lv/category/distonija / cerebala-trieka / http://botulinainjekcijas.lv/category/spasticitate
   
        

Sadarbības partneri