Skaistumam

BOTULĪNA INJEKCIJAS PRET KRUNCIŅĀM UN PĀRMĒRĪGU SVĪŠANU

Botulīna injekcijas | Hiperhidroze

Hiperhidroze

Evita Hofmane

Svīšana ir dabīgs process, kas ikvienam norit visu laiku. Taču ir daudz cilvēku, kuriem pastiprināta svīšana ik dienas sagādā psiholoģisku diskomfortu, fiziskas neērtības un smagākos gadījumos veicina sociālas izolētības sajūtu. 

Hiperhidroze ir nopietna problēma, ar ko nākas sadzīvot aptuveni 3% cilvēku, un tās izpausmes nereti nav saprotamas citiem, kuri paši personīgi ar to nesirgst.

Par to, kādi ir hiperhidrozes cēloņi, un par mūsdienīgām metodēm cīņā ar šo problēmu, Sievietes veselības avīze jautā SIA Veselības centrs 4 filiāles, skaistuma klīnikas 4. Dimensija ārstei dermatoloģei Laumai Valeinei.

Organiska nepieciešamība

Ja tas var sagādāt neērtības, kāpēc cilvēkam vispār būtu jāsvīst? Svīšana ir sviedru izdalīšanās no uz ādas esošajiem ekrīnajiem jeb sviedru dziedzeriem. Tā notiek nepārtraukti, arī vispiemērotākajos temperatūras apstākļos, bez īpašas fiziskas piepūles. Veselam cilvēkam diennakts laikā izdalās aptuveni puslitrs sviedru. Tādējādi organisms atbrīvojas no vielmaiņas produktiem un veic termoregulāciju. Hiperhidroze ir pastiprināta svīšana, kad sviedru izdalās vairāk nekā vajadzīgs. 98–99% no sviedru sastāva ir ūdens, atlikusī daļa – urīnskābe, amonjaks, minerālsāļi, holesterīns u.c. Hiperhidrozes rezultātā visbiežāk pastiprināti svīst paduses, plaukstas, pēdas, retāk sejas centrālā daļa – piere. Sviedri mēdz tecēt strūklām, pat esot fiziska miera stāvoklī.

Hiperhidrozes formas

«Hiperhidroze parasti tiek iedalīta divās formās.Primāro jeb lokālo hiperhidrozi parasti izraisa emocionālie faktori un stress. Parasti šiem cilvēkiem ir normāla izmēra sviedru dziedzeri, bet nav adekvātas atbildes reakcijas uz hipotalāma (noteikta smadzeņu daļa, kurā atrodas termoregulācijas centri) stimuliem – tādiem kā karstums un nemiers. Bieži šī īpatnība ir iedzimta un tiek pārmantota no vecākiem. Lai uzskatītu primāro hiperhidrozi par medicīniski pierādītu, atbilstošajiem simptomiem jāizpaužas vismaz sešus mēnešus,» stāsta ārste dermatoloģe Lauma Valeine. «Sekundārā jeb ģeneralizētā hiperhidroze parasti ir saistīta ar konkrētām veselības problēmām un orgānu patoloģijām. Piemēram, sirds asinsvadu, plaušu slimības, neiroloģiskas saslimšanas – Parkinsona slimība, muguras smadzeņu ievainojumi, traumas, asinsizplūdumi galvas smadzenēs. Pastiprināta svīšana var izpausties arī kā endokrīnās slimības pavadošs simptoms hipertireoīdisma (pastiprinātas vairogdziedzera darbības), cukura diabēta, akromegālijas, karcinoīda sindroma, feohromacitomas, dažādu infekciju un ļaundabīgu saslimšanu gadījumos (Hodžkina slimība, mieloproliferatīvās slimības). Hiperhidrozi var novērot arī alkoholisma un citu vielu atkarību gadījumos. Arī pubertātes, grūtniecības un menopauzes laikā, kad notiek hormonālās svārstības, var rasties vai saasināties pastiprināta svīšana. Tāpat noteiktu medikamentu lietošana var izraisīt šos simptomus.

Lai noteiktu, kas tieši izraisījis pastiprināto svīšanu, un vai tā neliecina par nopietnu organisku saslimšanu, ir jāizvērtē arī citi simptomi, kuru iepriekš nav bijis, bet tagad parādījušies. Jādodas pie ģimenes ārsta, jāveic asins analīzes un jāpēta dziļāk, kas varētu būt šis izraisītājs.»

Kā cīnīties ar hiperhidrozi

Hiperhidroze nav tikai estēstiska vai psiholoģiska problēma. Tās rezultātā atsevišķās ķermeņa vietās, ko pastāvīgi kairina sviedri, var rasties izsutumi, iekaisums, dermatīti un ādas sēnīšu slimības.

Šobrīd cilvēkiem ar hiperhidrozi ir pieejamas plašas iespējas tās mazināšanai. Pastāv veidi, kā atbrīvoties no šīs problēmas uz visiem laikiem. Vienkāršākais veids, kas ikdienā palīdzēs vieglas hiperhidrozes gadījumā, ir dezodorantu un antiperspirantu lietošana, kuru darbība ir vērsta uz svīšanas daļēju novēršanu un specifiskās smakas nomākšanu. Svarīgi izvēlēties arī laika apstākļiem un temperatūrai piemērotu apģērbu un apavus. Ieteicams, lai tie būtu no dabīgiem, elpojošiem materiāliem. Vēlams atturēties no pārmērīgas kafijas, šokolādes, asu, karstu ēdienu un dzērienu, kā arī alkohola lietošanas. Rekomendējamas kontrasta dušas un peldes vēsā ūdenī.

Sarežģītākos hiperhidrozes gadījumos pielieto farmakoloģiskās ārstēšanas metodes. «Izdala lokāli lietojamos medikamentus, tādus kā alumīnija hlorīds, tannīni vai formaldehīdu saturoši līdzekļi, un sistēmiskos – benzodiazepīnu un citus trauksmi mazinošos medikamentus, antiholīnerģiskos un nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus. Ārstēšanā tiek izmantoti arī nefarmakoloģiski līdzekļi: fizikālā procedūra jonoforēze, kad poras tiek «aiztaisītas ciet», un ķirurģiska sviedru dziedzeru ekscīzija, kas parasti tiek veikta padušu hiperhidrozes gadījumā. Smagas plaukstu hiperhidrozes gadījumā var veikt endoskopisko transtorakālo simpatektomiju, taču šai procedūrai ir liels kompensatorās hiperhidrozes risks, kad pastiprināti var sākt svīst citas ķermeņa daļas,» skaidro ārste.

Efektīvākā metode

Par efektīvāko metodi hiperhidrozes ārstēšanā uzskata botulīna toksīna injekcijas. Botulīna toksīnu jau vairākus gadu desmitus veiksmīgi izmanto oftalmoloģijā un neiroloģijā, vēlāk to sāka lietot arī kosmetoloģijā un plastiskajā ķirurģijā. «Botulīna toksīna zemādas injekcijas ir efektīvs un drošs veids, kā samazināt hiperhidrozi plaukstās un padusēs. Pirms procedūras tiek izdarīts joda – cietes tests, lai noteiktu sviedru dziedzeru aktivitāti, lokalizāciju un izmēru. Injekcija bloķē acetilholīna izdalīšanos neiromuskulārajā savienojumā, sviedru dziedzeriem nav iespēju darboties un izdalīt sviedrus. Efekts parādās 2–7 dienu laikā pēc injekcijām un ilgst sešus līdz deviņus mēnešus,» saka ārste Lauma Valeine.

Šis hiperhidrozes novēršanas veids pelnīti gūst arvien lielāku atzinību, jo tam ir ļoti augsta efektivitāte un nav novērotas blakusparādības vai alerģiskas reakcijas, kā tas mēdz būt, piemēram, lietojot medikamentus.

Procedūras norise

Pirms procedūras padusēm ir jābūt noskūtām, bez ievainojumiem, mazgātām tikai ar ūdeni. Nedrīkst lietot dezodorantus vai antiperspirantus. Lai samazinātu jutīgumu, pirms injekcijām tiek uzklāts speciāls anestezējošs gēls vai padusēs jāpatur sasaldētas želejas maisiņi. Katrā padusē izdara aptuveni desmit injekcijas, kuru laikā ar mazu adatiņu tiek ievadīts speciāli sagatavots botulīna toksīna preparāts. Pēc procedūras (tā ilgst aptuveni desmit minūtes) var doties ikdienas gaitās. Tomēr ir dažas lietas, ko svarīgi atcerēties. Ja plānojat doties ceļojumā uz siltākām zemēm, tad injekcijas nevajadzētu veikt tieši pirms ceļa. Aptuveni divas nedēļas vispār būtu ieteicams izvairīties no krasām temperatūras maiņām (arī pirts, saunas, solārija apmeklējuma), atturēties no intensīvām sporta nodarbēm, masāžas un fizioprocedūrām injekciju zonā, jo tas var mazināt preparāta iedarbību. Atkārtotas botulīna toksīna injekcijas jāveic tad, kad pastiprinātā svīšana atkal rada problēmas. Preparāta iedarbības ilgums ir individuāls: ir pacienti, kuriem pietiek ar vienu procedūru gadā, citiem tā nepieciešama vairākas reizes. Visbiežāk botulīna toksīna injekcijas izdara, iestājoties siltam laikam, – pavasarī un vasaras sākumā.

Skaidrojošā vārdnīca

Akromegālija – smaga, progresējoša slimība, kurai raksturīga pastāvīga augšanas hormona hipersekrēcija un pastiprināta insulīnam līdzīga augšanas faktora -1 veidošanās.

Karcinoīds – gastrointestinālā trakta endokrīns audzējs.

Feohromacitoma – endokrīnās arteriālās hipertensijas veids.

Mieloproliferatīvās slimības – slimību grupa, kuru gadījumā ķermenis ražo lielu skaitu vienu vai vairāku tipu anomālas asins šūnas.

Izvēlies sev vēlamo ārstu un klīniku šeit -  http://botulinainjekcijas.lv/skaistumam/klinikas

Stāsta paciente

«Bērnībā izteikti svīda paduses un plaukstas. Pat skolas burtnīcu lapas bija sačunčurojušās, jo rokas gandrīz visu laiku bija mitras vai slapjas no sviedriem. Apģērbs ātri piesvīda, un padusēs bija redzami neglīti riņķi. Fizkultūras stundās vairījos lieki kustēties, jo tad sviedri lija aumaļām. Jaunībā, kad sākās ballīšu un puišu laiks, šī pastiprinātā svīšana kļuva vēl traucējošāka. Gandrīz baidījos apskaut kādu puisi, lai neuzvēdītu sviedru dvaka. Ciemos ejot, bija neērti vilkt nost kurpes, jo kājas bija sasvīdušas. Pilnīgi noteikti varu teikt, ka hiperhidroze ir ļoti nopietna problēma, kas negatīvi ietekmē pašvērtējumu, rodas vēlme vairīties no cilvēkiem un publiskām vietām, jo nereti citi cilvēki neizprot šīs slimības izpausmes.»    

 

Atsauce: Sievietes veselības avīze

Lasi arī...

http://botulinainjekcijas.lv/category/svisana
     
               

Sadarbības partneri